CREATE ACCOUNT

FORGOT YOUR DETAILS?

Monopol Piyasa Ve Dengesi

by / Cuma, 24 Ağustos 2012 / Published in Kpss a iktisat dersleri, Mikro İktisat Dersleri

Monopol Piyasa Ve Dengesi 

Bu yayında piyasa çeşitleri içinde bulunan monopol piyasa ve monopol piyasası arz eğrisi özelliklerini bulacaksınız. Monopol piyasa dengesi kısa dönem ve uzun dönem dengesi ayrımını grafikler yardımı göreceğiz. Kısa dönem dengesinde olası normal kar ve zarar durumları  ve uzun dönem de yine kısa dönemde olduğu gibi nasıl aşırı kar ile çalıştığını öğrenmiş olacaksınız.

Monopol  piyasası  Arz Eğrisi özellikleri

Neden Monopol Piyasa Arz Eğrisi Yoktur ?

Cevap: a)  Monopol piyasası na ait firmanın malına  uyguladığı fiyat her üretim düzeyinde marjinal maliyet ve marjinal hasıladan daima büyüktür. P>MC=MR .    Bu nedenle arz eğrisi çizilemez. b)  Ayrıca monopol’de fiyat ile üretim miktarı arasında fonksiyonel bir ilişki yoktur. Firma aynı malı farklı fiyatlardan satabilirken (yani fiyat farklılaştırması), aynı fiyattan farklı miktarlarda mal üretebilmektedir.

  • Monopol piyasa içinde bulunan  firmanın arz eğrisinin olmamasının nedenini, tam rekabet piyasasında ki firmanın kısa dönem arz eğrisini hatırlatarak açıklayalım.tam rekabet koşulları geçerli olduğunda firmanın kısa dönem arz eğrisi marjinal maliyet eğrisine bağlıydı. tam rekabetçi firmanın karını maksimize edeceği eşitlik; marjinal maliyet fiyat eşitliği idi.
  • Piyasa çeşitleri içinde bulunan monopol piyasa da faaliyette bulunan  firma, diğer tüm piyasalarda ki firmalarda  olduğu gibi marjinal gelir marjinal maliyet eşitli ile (MR=MC) dengeye gelir.( Yani kar maksimizasyonu koşulu) Ancak monopol piyasası   marjinal gelir fiyat eşitliği yoktur.(MR=P) Monopol piyasa dengesi için  marjinal gelir fiyata bağlı değil, talep eğrisinin eğimine bağlıdır.

 Piyasa çeşitleri  Monopol piyasa ve  Kısa dönem denge

Monopol piyasası  ve kısa dönem denge incelemesi yapabilmek için,tıpkı tam rekabet piyasasında  firmada olduğu gibi TR-TC(toplam gelir-toplam maliyet )  ve MR-MC  (marjinal gelir ve marjinal maliyet )yaklaşımı izlenir.

→piyasa çeşitleri monopol kısa dönem toplam gelir toplam maliyet yaklaşımı ile denge koşulu

TR-TC yaklaşımında(toplam gelir ve toplam maliyet) monopolcü,karını maksimum yapabilmek için iki eğri arasındaki pozitif  farkın ;;Q2 üretim düzeyini seçerek kar maksimizasyonu gerçekleşecektir. a ve c noktaları firmanın başa baş noktalarıdır. Bu noktalarda ne kar ne zarar durumu söz konusudur. toplam maliyet ve toplam gelir bu noktalarda eşittir.

MR-MC(marjinal gelir ve marjinal maliyet) yaklaşımında ise,monopolcü tıpkı rekabetçi firma gibi MR=MC koşulunun sağlandığı e noktasında dengeye gelerek kar maksimizasyon amacını gerçekleştirmektedir. piyasa dengesi  MR=MC koşulu sağlanırken, ortalama hasıla ortalama maliyetten fazladır.(AR>AC)

←→piyasa çeşitleri monopol kısa dönem dengesi MR; MC ile gösterimi

Dolayısı ile firma aşırı kar elde etmektedir.ancak burada talep ve marjinal hasıla eğrileri tam rakabetten farklı olduğu için aşırı kar çok daha fazladır.şekilde taralı alan monopol piyasası içindeki  faaliyette bulunan monopolcü  firmanın   aşırı kar  elde edildiği yeri göstermektedir.

Monopol ve kısa dönem denge noktasında, normal kar sağlaması veya zarar etmeside söz konusu olabilir.eğer dengenin sağlandığı noktada  ortalama hasıla eğrisi ortalama maliyet eğrisine eşit ise firma normal kar sağlıyor demektir.bu nokta şekilde k noktasıdır. Piyasa dengesi  sağlandığında ortalama maliyet ortalama hasılattan büyükse firma zarar edecektir. Bu ise kl mesafesi kadardır.

→piyasa çeşitleri  monopol piyasası kısa dönem kar ve zarar durumu

Sıfır Maliyetli Monopolcü’nün Kısa Dönem Piyasa Dengesi: Monopolcü’nün hiç bir maliyeti olmaması durumunda sıfır maliyetten söz ediyoruz demektir. Monopolcü MC=0 olduğu için MR=MC→MR=0 olduğunda dengeye gelerek karını maksimum yapar. Toplam kar toplam hasılaya eşittir.(∏=TR)ve  piyasa dengesi  noktasında talebin fiyat esnekliği birdir.(ED=1) sıfır maliyetli monopolcü’nün dengesi aşağıdaki grafikte gösterilmektedir.

sıfır maliyet şartlarında monopolcü dengesi

Monopol piyasa ve Uzun Dönem Piyasa Dengesi: Monopol piyasa dengesi uzun dönem  LMC=SMC=MR denge koşulunu sağlayarak dengeye gelmektedir.ancak monopolcü firma uzun dönemde üretim tesis ölçeğini minimum maliyetle üretim yapacak şekilde ayarlamaktadır.yani, monopol piyasası değerlemesinde  monopolcü uzun dönem ortalama maliyet ( LAC )eğrisinin minimum noktasında bulunmaktadır.  Piyasa dengesi  noktası hem kısa hemde uzun dönem için  ortalama maliyet eğrisinin minimum düzeyindedir. Optimal üretim tesis ve tam kapasite üretim vardır.ortalama hasıla ortalama maliyetten büyüktür.böylece kısa dönemde elde edilen aşırı kar monopolcü nün uzun dönem dengesi için de geçerli olmaktadır.

Piyasa çeşitleri içinde monopol (tekel) için kısa ve uzun dönemde aşırı kar ve normal kar varlığına ait bilgiler anlatıldı.

Nevin Seçkin Ulus
ARKADAŞLAR TOPLAMDA 3665 ÖZGÜN YAKLAŞIK SORU İLE; MİKRO, FARKLI İKTİSAT OKULLARI, PARA-BANKA-KREDİ, KAMU MALİYESİ, AVRUPA BİRLİĞİ, ULUSLARARASI EKONOMİK KURULUŞLAR VE SORUNLARI, ULUSLARARASI İKTİSAT, TÜRKİYE EKONOMİSİ SORU HAPI VE KONU ANLATIMI İLE SİZ SEVGİLİ ÖĞRENCİLERİME TANITIM AMACI İLE PTT KARGO KAPIDA ÖDEME İLE SADECE 50 TL OLARAK BELİRLEDİK. SİTE ZİYARETÇİLERİMİN BİLGİSİNE.

Monopol Piyasa Ve Dengesi

 

TOP Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.