CREATE ACCOUNT

FORGOT YOUR DETAILS?

KPSS Örnek Sorular

by / Pazar, 16 Aralık 2012 / Published in Mikro İktisat Kpss Soruları

KPSS Örnek Sorular

kpss örnek sorular ösym mikro iktisat

1) Aşağıdakilerden hangisi tüketici dengesinde değişikliğe sebep olmaz?

A) tercihlerin değişmesi

B) fiyatın değişmesi

C) bütçenin değişmesi

D) tercihlerin değişmesi

E) girdi fiyatlarının değişmesi

Cevap e şıkkı.

2) Aşağıdakilerden hangisi engel eğrisine ilişkin doğru bir ifade değildir?  (Mikro İktisat KPSS Örnek Sorular)

A) gelir değişikliklerin bir malın talep miktarına etkisini gösteren eğriye engel eğrisi denir.

B) engel eğrilerinin genelde çoğu, bir çan eğrisinin belli kısımları ile gösterilir.

C) engel eğrisinin ikinci bölgesinde, bir mala ilişkin gelir esnekliği pozitif ve birden küçük ise, bu mal normal maldır.

D) engel eğrisinin birinci bölgesinde, bir mala ilişkin gelir esnekliği pozitif ve birden büyük ise, bu mal lüks maldır.

E) engel eğrisinin üçüncü bölgesinde, bir mala ilişkin gelir esnekliği negatif ve sıfırdan küçük ise, bu mal düşük ya da giffen maldır.

Cevap c şıkkıdır. Çünkü normal malın gelir esnekliği bir den büyük değil, normal mallarda gelir esnekliği sıfırdan büyüktür.

3)- Aşağıda verilen toplam fiziki ürün eğrisi ile ilgili bilgilerden hangisi yanlıştır? Mikro İktisat KPSS Örnek Sorular

A) toplam fiziki ürün eğrisinin orijinden başlamasının nedeni, değişken girdi (l) kullanımının sıfır olduğu durumda toplam fiziki ürününde sıfır olması

B)üretici, toplam fiziki ürün eğrisinin maksimum olduğu noktadan sonrada değişken girdi miktarını arttırırsa yine üretici dengesine ulaşır.

C) toplam fiziki ürün eğrisi üzerindeki herhangi bir noktadan orijine çizilecek bir doğrunun, yatay eksen ile yapacağı açının tanjantı, o noktanın ifade ettiği değişken girdi miktarındaki ortalama fiziki ürünü verecektir.

D) toplam fiziki ürün eğrisi üzerindeki bir noktanın türevi veya bu noktadan çizilen teğetin eğimi ise, o noktanın ifade ettiği değişken girdi miktarındaki marjinal fiziki ürünü verecektir.

E) orijinden çizilen doğrunun toplam fiziki ürüne(tpp) teğet olduğu nokta ortalama fiziki ürünün (app) nin maksimum olduğu noktadır ve marjinal fiziki ürüne (mpp) eşittir.

Yanıt b şıkkıdır. Çünkü üretici denge koşulu, tpp nin sadece maksimum olduğu noktadır.

4) Eşürün eğrileri ve girdi fiyatları sabit iken, değişik maliyet olanaklarına göre ortaya çıkan üretici dengesinin geometrik yerine ne ad verilir?

A) genişleme yolu b) üretici dengesi c) tüketici dengesi d) eşürün eğrisi e) maliyet yolu

Cevap a şıkkıdır.

KPSS İktisat Örnek Sorular

 

TOP Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.